Dane podstawowe
O katedrze
Katedra Informatyki jest jedną z dwóch katedr Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej.
Katedra jest zlokalizowana w części niskiej budynku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Budynek powstał na początku lat 70-tych dwudziestego wieku. Od początku powstania budynku część niska była zaprojektowana i przeznaczona dla potrzeb OETO (Ośrodka Elektronicznych Technik Obliczeniowych) wyposażonego w komputeryEMC Odra 1013 oraz UMC-1. Wraz z rozwojem Ośrodka unowocześniano jego bazę techniczną. Przez pewien okres produkowano w tym miejscu komputery analogowo-cyfrowe. Wyposażenie pomieszczeń uwzględniało warunki niezbędne do pracy komputerów z tamtego okresu. Obecnie pomieszczenia są przebudowane i dostosowane do wymaganych warunków technicznych.
Kontakt
WWW: http://www.ii.pk.edu.pl
e-mail: f1@pk.edu.pl
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
(budynek Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, I piętro)
tel.: (+48) 12 628 27 80
fax.: (+48) 12 628 20 15
Sekretariat Instytutu mieści się w budynku Wydziału Chemii, pokój 141, pierwsze piętro.
Kierownictwo Katedry
Kierownik:
dr inż. Radosław Kycia
e-mail: radoslaw.kycia@pk.edu.pl
Zastępca kierownika:
dr inż. Anna Plichta
e-mail: anna.plichta@pk.edu.pl
Nauka
Badania naukowe
Działalność naukowo-badawcza Instytutu Informatyki obejmuje szeroko rozumianą informatykę, w tym nauki obliczeniowe. Należy tu wymienić przede wszystkim rozwój różnych metod obliczeniowych i stosowanych w nich algorytmów. Jednym z głównych obiektów badań jest metoda elementów skończonych (MES). W Instytucie prowadzi się badania nad nowymi metodami i algorytmami adaptacyjnymi, które pozwalają na rozwiązywanie z użyciem laptopa zagadnień przekraczających możliwości dużych komputerów, a więc na analizę danych w miejscu ich powstawania, np. w terenie przy badaniach geologicznych, w gabinecie lekarskim przy diagnostyce chorób, w warsztacie przy diagnostyce uszkodzeń materiału i w wielu innych sytuacjach.
Rozwijane są także metody komputerowe w rozwiązywaniu równań elektromagnetyzmu oraz w wieloskalowym modelowaniu systemów. Innym obszarem rozwoju tej metody są algorytmy do obliczeń wysokiej wydajności a więc do rozwiązywania dużych zadań jak modelowanie statyczne i dynamiczne całego budynku, modelowanie przepływów i inne. Rozwijane są też algorytmy programowania równoległego i rozproszonego celem zwiększenia wydajności obliczeń i obszaru ich zastosowań do zadań przekraczających dotychczasowe możliwości modelowania numerycznego.
Odrębnym zagadnieniem intensywnie rozwijanym w Instytucie są metody sztucznej inteligencji jak algorytmy ewolucyjne, sztuczne systemy immunologiczne stosowane między innymi do klasyfikacji i analizy danych oraz do rozwiązywania problemów z zakresu optymalizacji jedno- i wielokryterialnej. Otrzymane metody są stosowane w najróżniejszych dziedzinach, m.in. w analizie danych biologicznych, w bioinformatyce oraz analizie klastrów atomowych. Prowadzone są też zaawansowane badania z zakresu sztucznych sieci neuronowych, rozmytych i neuronowo-rozmytych systemów wnioskujących i ich zastosowania do modelowania różnych zagadnień technicznych oraz w informatyce ekonomicznej.
W Instytucie trwają też prace nad komputerowym modelowaniem obiektów z zakresu budownictwa i mechaniki jak na przykład konstrukcje powłokowe. Stosowane w ich opisie mocno nieliniowe modele dużych odkształceń są istotnym terenem badań naukowców zajmujących się tą dziedziną.
Grupa pracowników skupionych w Zakładzie Grafiki Komputerowej i Obliczeń Wysokiej Wydajności zajmuje się komputerowym modelowaniem krajobrazu, np. mapami cyfrowymi, cyfrową analizą widoczności krajobrazu i znajdujących się w nim obiektów, symulacją oświetlenia lub przesłaniania obiektów i służącymi do tego celu algorytmami i programami komputerowymi.
Współpraca naukowa Instytutu obejmuje Jyvaskyla Polytechnic (Finlandia), University of Texas at Austin, MTS Minneapolis (USA), University of Alberta, University of Calgary (Kanada), Ecole Nationale Superieure de Lyon, Ecole d’Architecture de Marseille (Francja), University of Ghent (Belgia), Universitaet Stuttgart (Niemcy), Swedish Defence Research Agency (Szwecja).
Publikacje naukowe
Dydaktyka
Pracownicy
prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński
prof. dr hab. inż. Waldemar Rachowicz
prof. dr hab. Stanisław Drożdż
mgr inż. Jakub Dec
mgr inż. Michał Dolina
mgr inż. Michał Gandor
mgr inż. Łukasz Gaża
mgr inż. Magdalena Hańderek
mgr inż. Wojciech Książek
mgr inż. Witold Kulig
mgr inż. Mateusz Michałek
mgr inż. Mieczysław Mucha
mgr inż. Michał Niedźwiecki
mgr inż. Artur Niewiarowski
mgr inż. Mateusz Nytko
mgr inż. Jerzy Orlof
mgr inż. Katarzyna Smelcerz
mgr inż. Piotr Szuster
mgr inż. Adrian Widłak
mgr inż. Jan Wojtas
mgr Agnieszka Rutkiewicz
mgr Anna Sobos
mgr Renata Zagrodnik
dr inż. Jerzy Białas
dr inż. Tomasz Gąciarz
dr inż. Daniel Grzonka
dr inż. Paweł Jarosz
dr inż. Anna Jasińska-Suwada
dr inż. Filip Krużel
dr inż. Anna Plichta
dr inż. Joanna Płażek
dr inż. Andrzej Wilczyński
dr inż. Jerzy Zaczek
dr inż. Dariusz Żelasko
dr inż. Piotr Łabędź
dr hab. inż. arch. Paweł Ozimek
dr hab. inż. Michał Bereta
dr hab. inż. Lesław Bieniasz
dr hab. inż. Sergiy Fialko
dr hab. inż. Jacek Leśkow
dr hab. inż. Paweł Pławiak
dr hab. inż. Marek Stanuszek
dr hab. Joanna Kołodziej
dr Barbara Borowik
dr Radosław Kycia
dr Adam Marszałek
Monika Steinauer-Wanicka