Konkurs portale społecznościowe a demokracja

KONKURS NA NAJLEPSZĄ PRACĘ LICENCJACKĄ, INŻYNIERSKĄ LUB MAGISTERSKĄ

“ PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE A DEMOKRACJA”

NAGRODA GŁÓWNA 5000 ZŁ

Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej ogłasza konkurs na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką lub magisterską której tematyka jest związana z technologiami stosowanymi w portalach społecznościowych. Prace uczestniczące w konkursie powinny być poświęcone przynajmniej jednemu z poniższych zagadnień:

(i)  matematyczne i statystyczne modele analizy danych w portalach społecznościowych,

(ii)  technologie związane z zaawansowaną algorytmika stosowaną w portalach,

(iii) finansowe i ekonomiczne podstawy funkcjonowania portali.

Prace uczestniczące w konkursie powinny badać wpływ portali społecznościowych na funkcjonowanie nowoczesnych państw demokratycznych. Szczególnie istotne są kwestie związane z: wolnością wypowiedzi, kształtowaniem opinii publicznej, ochroną danych oraz suwerennością cyfrową państw demokratycznych.

W konkursie mogą brać udział wyłącznie absolwenci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. Nagroda jest w całości finansowania przez pracownika Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, dr hab. inż. Jacka Leśkowa, profesora PK który w latach 70 i 80 XX w. był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej w Polsce. Prof. Leśkow na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2015 o działaczach opozycji antykomunistycznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 319 i 1578 oraz z 2021 r. poz. 353) uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej i prawo do świadczenia finansowego. Całość uzyskanych w ten sposób środków prof. Leśkow  przekazuje na nagrodę.

Życzeniem fundatora nagrody jest aby młodzież kształcąca się na naszym Wydziale rozumiała narzędzia matematyczne, statystyczne i informatyczne stosowane przez portale społecznościowe oraz  wpływ tych narzędzi na społeczeństwo i demokrację.

W skład kapituły i jury konkursu wchodzą:

• Dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, dr hab. inż. Paweł Pławiak, prof. PK
  • Kierownik Katedry Informatyki, dr hab. inż. Maciej Jaworski, prof. PK
  • Kierownik Katedry Matematyki Stosowanej, dr hab. Włodzimierz Jelonek, prof. PK
  • dr hab. inż. Jacek Leśkow, prof. PK

Zgłaszanie prac: od 1 do 31 marca 2022
Ogłoszenie wyników: 1 czerwca 2022
Wszelkie pytania oraz zgłoszenia prac prosimy kierować na: jacek.leskow@pk.edu.pl